E dhimbshme! Momenti kur Orangutani lufton me ekskavatorin për ta shpëtuar pyllin në të cilin jetoi

Periskopi.com Lajme

Një video po qarkullon nëpër rrejte sociale, e ku shihet një Orangutan duke luftuar me një ekskavator, gjersa ky rrëzon disa pemë në një pyll në Indonezi.

Ai është xhiruar nga njerëz përreth vendit të ngjarjes. Derisa disa të tjerë e kanë larguar Orangutanin e lodhur dhe në dukje edhe të mërzitur ngase pylli po shkatërrohej.

Shikojeni videon:

The forest fires of 2015 forced Jambu out of his home. In December our rescue team found him seriously malnourished with thirteen airgun pellets lodged inside his body. He was taken back to our centre for life-saving treatment.After six months in our care, Jambu was deemed ready for release back to the wild. The below video shows the incredible moment the transport crate opened, and we were able to give Jambu his freedom back.Your donations made this possible – thank you.To find out more, please visit: https://www.internationalanimalrescue.org/news/jambu-be-first-wild-orangutan-tracked-after-release

Posted by International Animal Rescue on Friday, 5 August 2016