Si t’i përdorni farat e pjeprit për të mbrojtur shëndetin tuaj?

Periskopi.com Shëndeti

Veshkat janë një prej organeve më të rëndësishme në trupin e njeriut, ndaj është e rëndësishme që t’i mbroni ato.

Dëmet kryesore i shkaktojnë radikalet e lira, ndaj farat e pjeprit u vijnë në ndihmë.

Mund t’i hani të thata si çdo farë tjetër, por mund t’i përdorni edhe në sallatë.

Në sajë të vitaminës E, farat e pjeprit i mbrojnë veshkat nga radikalet e lira, kjo edhe prej përqendrimit të madh të antioksidantëve.

Po ashtu farat e pjeprit janë të mira pasi ndihmojnë në largimin e parazitëve nga zorrët dhe lehtësojnë tretjen e ushqimit, shkruan noa.al. Mineralet që gjenden në këto fara, ndihmojnë edhe në uljen e tensionit të gjakut.

Përdorim shumë i mirë i farave të pjeprit duhet bërë edhe nga personat mbipeshë, të cilët i stimulojnë në humbjen e kilogramëve të tepërt.