Gjethet e rrushit luftojnë reumatizmin

Periskopi.com Shëndeti

Gjethet e rrushit janë të pasura me shumë vitamina e minerale. Njerëzit që janë të kujdesshëm me peshën e tyre, duhet të përdorin gjethet e rrushit, sepse ato përmbajnë shumë pak kalori.

Në pesë gjethe gjenden 14 kalori. Gjethet e rrushit janë një burim i mirë ushqyesish.

Aty gjenden vitaminat C, E, A, K dhe B6 përfshirë niacinën, hekurin, fibrën, riboflavinën, folatin, kalciumin, magnezin, bakrin dhe manganin.

Një racion me gjethe rrushi nuk përmban as yndyrë, as kolesterol dhe ka shumë pak natrium dhe sheqer, transmeton KosovaPress.

Përfitimet e tjera shëndetësore nga përdorimi i gjetheve të rrushit

Luftojnë inflamacionin

Kuftizon nivelin e sheqernave në gjak

Luftojnë reumatizmën

Luftojnë diarresë

Luftojnë  dhimbjet e stomakut

Para përrdoimit rekomandohet që gjethet e rrushit të pastrohen me shumë ujë  në mënyrë që të largohet natriumi i tepërt.