Heroi anglez i Kupës Botërore 1966 kritikon Federatën Angleze: Ata nuk kanë bërë asgjë për ne

Periskopi.com Sporti

Gordon Banks, portieri anglez fitues i Kupës Botërore e pranon se ka qenë i zhgënjyer me atë se si e ka trajtuar Federata e Futbollit të Anglisë në vitin 1966.

80-vjeçari, ashtu si pjesa tjetër e vendit, ka shprehur gatishmërinë e tij për të përkrahur lojtarët e Garreth Southgate për të përsëritur suksesin e Sir Alf Ramsey më shumë se gjysmë shekulli më parë.

Nëse ata e bëjnë një gjë të tillë, Banks pret që Southgate dhe lojtarët e tjerë të gëzojnë gjitha privilegjet e shtetit anglez.

“Shpresoj se nëse ata e arrijnë atë sukses duhet që Federata Angleze t’i trajtojë më mirë se sa kishin bërë me ne. Ata e meritojnë. Federata Angleze nuk kishte bërë asgjë për ne”, tha ai për “Daily Telegraph”, transmeton Periskopi.

“Unë kam qenë shumë i zhgënjyer me FA në atë çfarë kanë bërë për ne”.

“Disa vuanin nga sëmundja e Alzhajmerit, disa të tjerë vdiqën. Geoff u munduar të ndalojë këtë gjë. Të gjithë ishim të trishtuar për këtë fakt”.

Ndërkohë, Federata Angleze nuk i ka komentuar vërejtjet e portierit legjendar anglez./Periskopi/

Gordon Banks has admitted his disappointment at the 1966 heroes' treatment by the FA

Banks believes that the FA 'have done nothing' for the side that won the World Cup in 1966

He was part of the draw for the World Cup  and hopes for an invite if England reach the final